Indledning
Hvis du nogensinde har prøvet at angive vinduer til et byggeprojekt og oplevet, at du drukner i akronymer -U-værdi, SHGC, Uw, Ug, CRF, NFRC, WERS, NatHERS- du er ikke alene. Termiske ydeevnespecifikationer for vinduer er blandt de mest teknisk tætte områder i bygningsspecifikationer, men de bestemmer direkte din bygnings energiregninger, komfortniveauer og overholdelse af lovgivningen.
Denne guide skærer igennem jargonen. Vi vil forklarehvad hver termisk ydeevnemåling faktisk betyder, hvordan forskellige internationale standarder måler og rapporterer dem, og - mest praktisk -hvilke specifikationer du skal bruge til dit projektbaseret på din placering og bygningstype.
PåSGL døre og vinduer, leverer vi termisk -optimerede vindues- og dørsystemer til arkitekter, udviklere og bygherrer i 30+ lande. Vores produkter er testet og certificeret på tværs af de store klassificeringssystemer, der er dækket af denne vejledning, og vores tekniske team understøtter specifikationsbeslutninger dagligt. Alt i denne artikel afspejler specifikationer fra den virkelige-verden.
Det grundlæggende: Hvad gør et vindue "termisk effektivt"?
Et vindues termiske ydeevne bestemmes af, hvor meget varme det tillader at passere gennem - beggeledet varmetab gennem materialetogsolstråling vinder gennem glasset. Disse er to separate fænomener, der kræver separate metrikker:
| Punkt | engelsk term | Også kaldet | Mening | Hvad en lavere/højere værdi betyder | Bedst til |
|---|---|---|---|---|---|
| Ledende varmeoverførsel | U-værdi/U-faktor | Termisk transmittans | Varme, der passerer gennem vinduet på grund af temperaturforskellen mellem indendørs og udendørs | Lavere U-værdi= mindre varmetab=bedre isolering | Generel vurdering af vinduesisoleringsevne |
| Solstråling | SHGC | Solvarmeforstærkningskoefficient/solfaktor/g-værdi | Solenergi transmitteres gennem glasset ind i bygningen som varme | Lavere SHGC= mindre solvarme trænger ind i=køligere interiør;Højere SHGC= mere solvarmeforøgelse=varmere interiør | Lavere SHGCtil varme klimaer;Højere SHGCtil kolde klimaer |
U-Værdi (termisk transmittans): Den komplette forklaring
Hvad er U-værdi?
U-værdi(også kaldettermisk transmittansellerU-faktori Nordamerika) måler varmeoverførselshastigheden gennem et bygningselement - i W/m²K (watt pr. kvadratmeter pr. Kelvin).
- Lavere U-værdi=bedre isoleringsydelse
- AU-værdi på 1,0 W/m²K betyder: 1 watt varme strømmer gennem hver kvadratmeter for hver 1 grads temperaturforskel mellem inde og ude
- Til sammenligning: En godt-isoleret væg kan have en U-værdi på 0,15-0,3 W/m²K; et enkelt-glasvindue er cirka 5,5 W/m²K - cirka 20× dårligere
Hele-Vindue vs. Center-U-værdi-
Dette er en af de vigtigste forskelle i vinduets termiske specifikation - og en almindelig kilde til vildledende påstande:
| Semester | Hvad det måler | Typisk værdi (godt DG-vindue) |
|---|---|---|
| Ug(U-værdi for rudeenhed-) | Varmeoverførsel kun gennem midten af glasset | 0.6–1.1 W/m²K |
| Uf(Ramme U-værdi) | Kun varmeoverførsel gennem rammen | 1.0–3.0 W/m²K |
| Uw(Hele-vinduets U-værdi) | Vægtet arealgennemsnit af Ug + Uf + kuldebro ved kant | 1.0–2.5 W/m²K |
Kritisk advarsel: Mange marketingmaterialer citererUg (midter-rude)U-værdier, der er væsentligt bedre endUw (hele-vindue)værdi. Et tredobbelt-glas kan have Ug=0.7 W/m²K, men Uw=1.2 W/m²K, når ramme- og kanttab er inkluderet.Angiv og sammenlign altid Uw-værdier (hele-vinduet) med henblik på overholdelse og energimodellering.
U-Værdienheder: W/m²K vs. BTU/(h·ft²·grad F)
Brug af nordamerikanske standarder (NFRC, IECC).U-faktor i BTU/(h·ft²· grad F)mens alle andre større markeder brugerU-værdi i W/m²K. Konverteringen:
U-værdi (W/m²K)=U-faktor (BTU/h·ft²·grad F) × 5,678
Nyttige referencekonverteringer:
| U-værdi (W/m²K) | U-faktor (BTU/h·ft²· grad F) |
|---|---|
| 0.5 | 0.088 |
| 0.8 | 0.141 |
| 1.0 | 0.176 |
| 1.2 | 0.211 |
| 1.4 | 0.247 |
| 1.6 | 0.282 |
| 2.0 | 0.352 |
| 2.5 | 0.440 |
| 3.0 | 0.528 |
SHGC, solfaktor (g-værdi) og total solenergitransmission
Hvad er SHGC?
Solvarmeforstærkningskoefficient (SHGC)- det nordamerikanske udtryk - måler den del af solenergi, der passerer gennem et vindue og kommer ind i bygningen som varme. Det inkluderer både direkte transmitteret solstråling og den del af absorberet solenergi, der gen-stråles indad.
Skala: 0 til 1 (0=ingen solvarme passerer igennem; 1=al solvarme passerer igennem)
Klart glas: SHGC ca. 0,82-0,87
Standard lav-E termoruder: SHGC ca. 0,25–0,50 afhængig af belægning
Solar kontrol ruder: SHGC ca. 0,20–0,25
SHGC vs. g-værdi vs. solfaktor
Disse tre udtryk beskriversamme fysiske fænomenmen bruges i forskellige regionale standarder:
| Semester | Region brugt | Standard |
|---|---|---|
| SHGC | Nordamerika | NFRC / IECC |
| g-værdi(solfaktor) | Europa / Storbritannien | EN 410 / EN 14351-1 |
| Solfaktor | Australien | AS/NZS 4667 / WERS |
Numerisk ækvivalent- en SHGC på 0.40=g-værdi af 0.40=solfaktor på 0,40. Metrikken er identisk; kun terminologien er forskellig fra region til region.
Hvorfor SHGC betyder mere, end mange specifikationer er klar over
Ivarme klimaer, kan et vindue med SHGC 0,25 versus 0,50 reducere køleenergibehovet med15–30%til en vestvendt kontorfacade-. Dette er ofte mere virkningsfuldt end forskellen i U-værdien mellem termoruder og tredobbelte ruder.
Omvendt, ikolde klimaer med betydelig soladgang, høje-SHGC sydvendte-vinduer (den nordlige halvkugle) kan givepassiv solvarmeder reducerer varmebehovet -, hvilket betyder, at altid at angive lav-SHGC faktisk er en energistraf i kolde klimaer.
Den optimale SHGC-strategi:
- Varmt klima (UAE, QLD, FL, TX): Lav SHGC (0,20–0,30) i alle retninger
- Kolde klimaer (Canada, Skandinavien, Storbritannien nord): Moderat-til-høj SHGC (0,40–0,60) for sydvendt-; lav (0,25–0,35) for øst/vest
- Blandede klimaer: Modellér den - orientering-specifik specifikation er mest effektiv
Hvad er en termisk pause i Windows?
Problemet med standard aluminium
Aluminium er et fremragende strukturelt materiale -, men det leder varme ca1000x bedre end UPVCog8.000× bedre end stillestående luft. I en standard (ikke-termisk-brud) vinduesramme af aluminium skaber denne høje ledningsevne en kontinuerlig "termisk bro" mellem det kolde ydre og det varme indre:
- Indvendig kondens: Kold aluminiumsoverflade falder under dugpunktet, hvilket forårsager fugtkondensering på stel
- Ubehag: Kold strålende overflade reducerer beboerkomforten i nærheden af vinduer
- Høj U-værdi: Standard aluminiumsramme Uf ≈ 3,5–7,0 W/m²K - dramatisk forværring af hele-vinduets termiske ydeevne
- Manglende overholdelse af energikode-: Standard aluminiumsrammer typiskmanglende energikodekravi alle undtagen de varmeste klimazoner
Hvordan Thermal Break Construction fungerer
A termisk pause(også kaldettermisk barriere) afbryder aluminiumets ledende bane ved at indsætte en strimmel af materiale med lav-ledningsevne mellem de indvendige og udvendige aluminiumssektioner:

Termiske brudmaterialer:
- Polyamid (nylon/PA66): Mest almindelige, fremragende strukturelle egenskaber, 20 mm–40 mm typisk bredde
- Polyurethanskum (PU): "Hældet og afbrudt" konstruktion; lidt bedre termisk ydeevne, men mindre strukturel effektivitet
- Sammensatte profiler(glasfiber, plastik): Bruges i systemer med højest-ydelse
Termisk brudbredde vs. ydeevne
Bredere termiske brud forbedrer generelt rammens U-værdier, men med faldende afkast:
| Termisk brudbredde | Omtrentlig ramme Uf | Anvendelse |
|---|---|---|
| 0 mm (ingen pause) | 3.5–7.0 W/m²K | Ikke-kompatibel på de fleste regulerede markeder |
| 20 mm polyamid | 2.0–2.8 W/m²K | Overholdelse af -indgangsniveau; varme klimaer |
| 28-32 mm polyamid | 1.4–2.0 W/m²K | Standardspecifikation; de fleste regulerede markeder |
| 40 mm+ polyamid | 0.9–1.4 W/m²K | Forbedret ydeevne; kolde klimaer |
| Hældt PU + udvidet brud | 0.6–1.0 W/m²K | Nær-passivhusspecifikation |
SGL's Thermal Break Range: Vores funktion til termiske-aluvinduer28–40 mm polyamid bryderafhængig af produktserie, opnå hele-vinduets Uw-værdier fra0,9 til 1,6 W/m²Kafhængig af rudespecifikation.
Reference til internationale termiske ydeevnestandarder
🇬🇧 Storbritannien: Del L 2022 + Future Homes Standard
Storbritannien bruger W/m²K notation hele vejen igennem, medUw (hele-vindue)som compliance-metrik.
Nuværende del L 2022 krav til boliger:
- Maksimal udskiftningsvindue U-værdi:1.4 W/m²K(hele vinduet)
- Ny bolig fiktiv specifikation: typisk1.2 W/m²Ktil SAP energimodellering
- Del L 2022 stofeffektivitet: Vinduesspecifikation indføjes i SAP-beregning
Future Homes Standard (FHS, 2025/2026):
- Målet er 75-80 % CO₂-reduktion i forhold til 2013-baseline
- Implicit vinduesydelse for kompatible designs:Uw Mindre end eller lig med 1,2 W/m²K
- Mange FHS-kompatible designs specificerer allerede tredobbelte ruder (Uw mindre end eller lig med 0,9 W/m²K)
Yderligere UK-metrik - Window Energy Rating (WER):
- BFRC (British Fenestration Rating Council) vurderer vinduer på en skala A++ til G
- WER kombinerer U-værdi, solforstærkning og luftinfiltration til et enkelt nettoenergibalancetal
- Del L accepterer WER Band C eller bedresom en alternativ overholdelsesvej for udskiftning af vinduer
- Anbefalet minimum:Bånd B eller bedrefor ny-byggekvalitet
🇦🇺 Australien: NatHERS / WERS / NCC 2025
Australsk vindues termiske ydeevne sidder inden forNatHERS (Nationwide House Energy Rating Scheme)rammer for boligbyggeri, ved hjælp afWERS (Window Energy Rating Scheme)for produktbedømmelse.
Nøglemålinger:
- U-værdi (W/m²K): Anvendes som på europæiske/UK-markeder
- SHGC (eller solfaktor): Kritisk for overholdelse - ofte vigtigere end U-værdi i varme-klimazoner
NCC 2025-krav (klasse 1 bygninger - boliger):
- Minimum NatHERS 7-stjernet bedømmelse
- Vinduesvalg er typisk modelleret i AccuRate, BerS eller NatHERS onlineværktøjer
- WERS-klassificerede produkter giver inputdata til disse beregninger
Klimazoneimplikationer for ruder i Australien:
| Klimazone | Prioritet | Typisk U-værdimål | Typisk SHGC-mål |
|---|---|---|---|
| Zone 1 (varm-fugt: Darwin, Cairns) | SHGC kritisk | Mindre end eller lig med 4,0 | Mindre end eller lig med 0,25 |
| Zone 2 (Varm: Brisbane, Perth nord) | SHGC vigtigt | Mindre end eller lig med 3,5 | Mindre end eller lig med 0,30 |
| Zone 3 (varm-tør: Alice Springs, inland WA) | Begge | Mindre end eller lig med 2,5 | Mindre end eller lig med 0,25 |
| Zone 4 (Mild: Sydney, Adelaide) | Balanceret | Mindre end eller lig med 2,0 | 0.30–0.50 |
| Zone 5 (Cool: Canberra ACT, Blue Mtns) | U-værdi vigtig | Mindre end eller lig med 1,8 | 0.40–0.55 |
| Zone 6 (tempereret: Melbourne) | U-værdi er kritisk | Mindre end eller lig med 2,0 | 0.40–0.55 |
| Zone 7 (kold: Tasmaniens kyst, alpine) | U-værdi er kritisk | Mindre end eller lig med 1,4 | 0.50–0.65 |
| Zone 8 (Alpine: Snowy Mtns, Mt Hotham) | Max isolering | Mindre end eller lig med 1,2 | 0.55–0.65 |
🇺🇸 USA: IECC 2021/2024 + NFRC
USA brugerU-faktor (BTU/h·ft²· grad F)og SHGC iNFRC (National Fenestration Rating Council)system, med overholdelse reguleret afIECC (International Energy Conservation Code).
NFRC Label - hvad den fortæller dig:
- U-faktor: Hele-vinduesværdi (svarende til Uw i europæisk terminologi)
- SHGC: Hele-vinduets solvarmeforstærkningskoefficient
- VT (Visible Transmittance): Brøkdel af transmitteret synligt lys
- AL (luftlækage): CFM pr. kvadratfod ved 75 Pa tryk
IECC 2021 Fenestration Krav (vælg klimazoner - U-faktor i BTU/h·ft²· grad F):
| Zone | Fenestration Max U-faktor | Max SHGC |
|---|---|---|
| Zone 1A (Miami) | 0.40 | 0.25 |
| Zone 2A (Houston) | 0.40 | 0.25 |
| Zone 3B (Los Angeles) | 0.32 | 0.25 |
| Zone 4A (Washington DC) | 0.32 | 0.40 |
| Zone 5A (Chicago) | 0.30 | NR |
| Zone 6A (Minneapolis) | 0.30 | NR |
| Zone 7 (Fairbanks) | 0.28 | NR |
Konverter til SI: Multiplicer U-faktor med 5,678 for W/m²K-ækvivalent
🇪🇺 Den Europæiske Union: EPBD + EN 14351-1
EU'sDirektivet om bygningers energimæssige ydeevne (EPBD)pålægger krav til energiydelse, med nationale koder, der implementerer specifikke U-værdigrænser:
Repræsentative EU-nationale krav (boligvinduer):
| Land | Typisk Max Uw (W/m²K) | Noter |
|---|---|---|
| Tyskland (GEG) | 0.9–1.3 | Varierer efter klimazone og bygningstype |
| Frankrig (RE2020) | 1.3 | Indeholder også indlejret kulstof (Bbio) metrisk |
| Holland (BENG) | 1.5–1.7 | BENG kriterier for energiydelse |
| Sverige | 0.9–1.1 | Strenge krav til koldt klima |
| Italien | 1.4–2.0 | Varierer betydeligt efter klimazone |
| Spanien | 1.4–2.7 | Stor variation efter klimazone |
DeCE-mærkningunderEN 14351-1kræver deklarerede termiske transmittansværdier -, men sætter ikke selv en minimumsydelsesgrænse. Overholdelse af nationale energiregler er adskilt fra CE-mærkning.
🇦🇪 UAE: Al Sa'fat + Pearl Rating System
Begge UAE-systemer kræverenergieffektivitetsdokumentation for rudermed særlig vægt på:
- SHGC / Solar Heat Gain: Kritisk i UAEs ekstreme solklima
- Typisk specifikationsmål:SHGC Mindre end eller lig med 0,25for Dubai / Abu Dhabi
- U-værdi: Mindre kritisk givet milde udendørstemperaturer; Uw Mindre end eller lig med 2,0 W/m²K typisk tilstrækkeligt
- Skyggekoefficient(SC): Nogle gange brugt i ældre dokumentation; SC ≈ SHGC ÷ 0,87
Glaseringens rolle i termisk ydeevne
Rudeenheden (isolerglasenhed, IGU) bidrager typisk med 60-75 % af et godt-vindues termiske ydeevne. Forståelse af rudemuligheder er derfor centralt for termiske specifikationer:
Dobbelt vs. tredobbelt rude: Hvornår giver tredobbelt mening?
| Faktor | Termoruder (Lav-E) | Tredobbelt ruder |
|---|---|---|
| Ug (glas U-værdi) | 1.0–1.3 W/m²K | 0.5–0.7 W/m²K |
| Typisk Uw opnået | 1.0–1.6 W/m²K | 0.6–1.0 W/m²K |
| Omkostningspræmie | Baseline | +20–40 % vs. dobbelt |
| Vægt | Baseline | +30–50 % tungere |
| SHGC reduktion | Lav-E tilgængelig 0,25-0,60 | Yderligere rude reducerer SHGC yderligere |
| Synligt lys | 70–80 % VT | 55–70 % VT (lidt mørkere) |
| Bedste ansøgning | De fleste regulerede markeder | Kolde klimaer, passivhus, Zone 5-8 IECC |
Tommelfingerregel: Tredobbelt ruder bliver omkostningseffektivt-når Uw < 1,0 W/m²K kræves - typisk forpassivhusprojekter, koldt klima zone 6-8 US, Tyske GEG energihusstandarder, ellerUK Future Homes Standard højtydende designs.
Lave-E-belægningstyper og deres effekt på SHGC
Glasbelægninger med lav-E (lav emissionsevne).er tynde metalliske oxidbelægninger, der reflekterer lang-infrarød stråling (varme), hvilket dramatisk reducerer U--værdier, mens deres effekt på SHGC afhænger af belægningstype:
| Lav-E-type | SHGC rækkevidde | U-værdi Effekt | Anvendelse |
|---|---|---|---|
| Blød pels (forstøvet) - høj solforstærkning | 0.45–0.60 | Reducerer Ug med ~40 % | Koldt klima passiv sol - maks. varme ind |
| Blød pels - moderat solforstærkning | 0.35–0.45 | Reducerer Ug med ~40 % | Tempereret klima afbalanceret |
| Hård pels (pyrolytisk) - standard | 0.50–0.70 | Reducerer Ug med ~20% | Lavere omkostninger, mere holdbare; begrænset SHGC kontrol |
| Solar kontrol lav-E | 0.20–0.35 | Reducerer Ug med ~40 % | Varmt klima / østlige-vestlige orienteringer |
| Høj solkontrol | 0.15–0.25 | Reducerer Ug med ~30 % | Ekstreme solvindklimaer (UAE, Florida, QLD) |
Specifikationstip: Angiv altid lav-E-belægningsposition (typiskoverflade 3 af en dobbeltruder-= indvendig side af ydre rude) - positionen påvirker både termisk ydeevne og reflekteret farveudseende.
Varme-Edge Spacers: The Overlooked Detail
Deafstandsstangder adskiller de to ruder i en dobbeltruder-, bidrager til den overordnede termiske ydeevne af vindueskantzonen. Traditionelle aluminiumsafstandsstykker er kuldebroer ved glaskanten.
Alternativer til varme-kantafstandsstykker:
| Afstandsstykke type | Termisk ydeevne | kontra aluminium |
|---|---|---|
| Aluminium spacer | Baseline (dårlig) | - |
| Rustfrit stål afstandsstykke | +10 % forbedring | Marginal |
| Skumafstandsstykke (TPS) | +20–30 % forbedring | Bemærkelsesværdig |
| Termoplastisk afstandsstykke (Superspacer) | +20–30 % forbedring | Bemærkelsesværdig |
| Komposit spacer (Swisspacer) | +30–40 % forbedring | Betydende |
Til complianceberegninger, især ikolde klimaerogpassivhusapplikationer, kan angivelse af varme-kantafstandsstykker gøre forskellen mellem et marginalt gennemløb og en behagelig overholdelsesmargen.
Kondensationsmodstandsfaktor (CRF)
CRF (Kondensationsmodstandsfaktor)er en nordamerikansk metrik (NFRC 500), der måler et vindues modstand mod indvendig kondensdannelse. Skala: 0-100 (højere=mere kondensbestandig).
I praksis:
- CRF 50-60: Tilstrækkelig til de fleste nordamerikanske klimaer
- CRF 60-70: Anbefales til kolde og fugtige interiører (hospitaler, natatorier, storkøkkener)
- CRF 70+: Nødvendig til ekstremt koldt klima (Zone 7-8 IECC) eller meget fugtige indvendige forhold
CRF er ikke almindeligt anvendt uden for Nordamerika - Europæiske og australske markeder bruger kondensvurdering i henhold til EN ISO 10077-beregninger.
Specificering af termisk ydeevne: En praktisk arbejdsgang
Trin 1: Etabler regulatoriske krav
- Identificer den gældende energikode og klimazone for dit projektsted
- Slå den maksimale U-værdi og SHGC-krav op for din bygningstype
- Tjek, om en grøn certificering (LEED, BREEAM, Green Star) tilføjer ud over-kodekravene
Trin 2: Etabler hele-vindue (Uw)-mål
- Brug det lovmæssige maksimum som dinetage(minimumsydelse), ikke dit mål
- For en komfortabel overholdelsesmargen for energimodellering skal du sigte efterDin 10–15 % bedre end kodeminimum
- Rådfør dig med din energimodeller for projekter, hvor vinduesspecifikationerne i væsentlig grad påvirker bygningens samlede energibalance
Trin 3: Rammevalg
| Præstationsmål | Anbefalet ramme |
|---|---|
| Uw Mindre end eller lig med 3,0 (minimal) | Standard aluminium (kun varmt klima) |
| Din 1,6–2,5 | Termisk brud aluminium (20 mm brud) eller standard UPVC |
| Uw 1.0–1.6 | Termisk brud aluminium (28–40 mm) eller kvalitets UPVC |
| Uw 0,7-1,0 | Avanceret termisk brud aluminium (hældt PU) eller tredobbelt-glaseret UPVC |
| Uw Mindre end eller lig med 0,7 (passivhus) | Certificeret passivhusramme (special aluminium eller komposit) |
Trin 4: Rudespecifikation
- Vælg passende lav-E-type til din klimazone og orientering
- Bestem dobbelt- vs. tredobbelt rude baseret på målet Uw
- Angiv varm-kantafstand til projekter, der er målrettet Uw Mindre end eller lig med 1,2 W/m²K
- Tjek SHGC for den valgte rude - optimer ikke for U-værdi alene
Trin 5: Bekræft hele-vinduets ydeevne
- AnmodningNFRC-certificeret datablad(til amerikanske projekter) ellerEN 14351-1 CPD / CE erklæring(for EU/UK/AU)
- Bekræft din =hele-vinduesværdi, ikke centreret-rudeglasværdi
- Anmod om testrapportens referencenumre til uafhængig verifikation
SGL termisk ydeevne produktsortiment
Termiske brudvinduer i aluminium
SGL'ertermisk brud aluminium vinduerækken opnår:
| Produktserie | Termisk pause | Typisk Uw Range | Målmarkeder |
|---|---|---|---|
| Standard TB | 28 mm polyamid | 1.2–1.6 W/m²K | UK Part L, AU NCC, EU moderate zoner |
| Forbedret TB | 36 mm polyamid | 0.9–1.2 W/m²K | UK FHS, BREEAM Excellent, EU-strenge zoner |
| Passiv-Klar | Hældt PU + 44 mm | 0.7–0.9 W/m²K | Passivhus tilstødende, Zone 6-7 IECC |
Tilgængelige rudekonfigurationer:
- Dobbelt lav-E argon: Ug typisk 1,0–1,1 W/m²K
- Triple Low-E argon: Ug typisk 0,6–0,7 W/m²K
- Solar kontrol lav-E: SHGC-område 0,20–0,35 (varmt klimaspecifikation)
Certificeringer tilgængelige: CE (EN 14351-1) med angivet Uw; NFRC data; WERS-bedømt (Australien)
UPVC / PVCu vinduessystemer
SGL'erUPVC vinduessystemergiver fremragende termisk ydeevne uden at kræve en termisk pause:
- Multi-kammerprofiler (5-kammer, 7-kammer) reducerer rammens varmeoverførsel
- Typisk Uf:1.0–1.8 W/m²Kafhængig af profil og armering
- Typisk Uw med Lav-E DG:1.2–1.6 W/m²K
- Mulighed for tredobbelte ruder (Uw Mindre end eller lig med 1,0 W/m²K opnåelig)
- Ideel til Storbritannien (FHS-kompatibel), Nordeuropa, Canada, koldt-klima Australien
Stålvinduer (muligheder for termisk brud)
Til projekter, der kræver æstetik af slanke stålprofiler med termisk overensstemmelse:
- Standard varmvalset-stål: Høj ledningsevne; fint for arv, men termisk udfordrende
- Termisk-brudt stål: Polyamid- eller PU-kernebrud; Din 1,2–1,8 W/m²K opnåelig
- Brand-vurderet termisk-brækket stål muligheder for opdeling + energikodeoverholdelse
Konklusion: Termisk ydeevne er nu en kernespecifikationskompetence
ForståelseU-værdi, SHGC og termisk brudteknologier ikke længere valgfrit for bygningsfagfolk - det er en kernekompetence, der kræves for at overholde lovgivningen på stort set alle regulerede byggemarkeder.
De vigtigste principper at føre videre:
- Brug altid Uw (hele-vinduet), aldrig Ug (midter-rude) for overholdelse og sammenligning
- SHGC er klimaafhængigt-: lavt i varmt klima, højere (syd-vendt) i koldt klima
- Termiske pauser er obligatorisketil aluminiumsvinduer på ethvert energireguleret-marked uden for tropiske zoner
- Tredobbelt ruder giver mening over visse ydeevnetærskler(Uw < 1,0), men tilføjer omkostninger, vægt og reduceret synligt lys
- Varme-kantafstandsstykker gør en målbar forskeli overholdelse af koldt klima
- Anmod om certificerede data, ikke markedsføringskrav- NFRC-, WERS-, CE- og BFRC-etiketter giver uafhængigt verificerede ydeevnedata
- PåSGL døre og vinduer, leverer vi fuldstændige certificerede termiske ydeevnedata for alle vores produktserier på tværs af de store internationale klassificeringssystemer. Vores tekniske team kan rådgive om optimale ruder og rammekombinationer til enhver klimazone, bygningstype og certificeringskrav.
FAQ
Q: Q1: Hvad er forskellen mellem U-værdi og U-faktor?
A: A: U-værdi (W/m²K) og U-faktor (BTU/h·ft²·grad F) måler den samme ting - termisk transmittans eller varmestrøm gennem et vindue. U-værdi bruges i Storbritannien, Europa og Australien; U-faktor bruges i Nordamerika. For at konvertere: U-værdi=U-faktor × 5,678. Begge beskriver hele-vinduets termiske ydeevne - en U-værdi på 1,2 W/m²K er lig med en U-faktor på ca. 0,21 BTU/(h·ft²·grad F).
Q: Q2: Hvilken U-værdi har Windows brug for i Storbritannien for at overholde gældende regler?
A: A: I henhold til del L 2022 skal udskiftningsvinduer maksimalt opnå en Uw på 1,4 W/m²K for boliger. Nye-bygningsvinduer i energi-modellerede designs er typisk målrettet mod 1,2-1,4 W/m²K for SAP-overholdelse. Den nye Future Homes Standard (2025/2026) indebærer mål for hele-vinduer på ca. mindre end eller lig med 1,2 W/m²K for de fleste kompatible designs, med højtydende designs, der opnår 0,9-1,0 W/m²K ved brug af tredobbelt rude.
Q: Q3: Hvad er et termisk brud i aluminiumsvinduer, og hvorfor betyder det noget?
A: A: Et termisk brud er en strimmel af materiale med lav-ledningsevne (normalt polyamid/nylon), der er indsat mellem de indvendige og udvendige sektioner af en aluminiumsvinduesramme for at afbryde den ledende varmevej. Uden det leder aluminium varme ca. 1000× hurtigere end UPVC -, hvilket gør standardaluminiumsrammer ikke-kompatible med energikoder på de fleste regulerede markeder. Med et termisk brud opnår aluminiumsvinduer ramme Uf-værdier på 1,0–2,5 W/m²K sammenlignet med 3,5–7,0 W/m²K uden. SGL's termiske aluminiumsvinduer bruger 28–44 mm polyamidbrud afhængig af produktserie.
Q: Q4: Hvornår skal jeg angive tredobbelt rude i stedet for termoruder?
A: A: Tredobbelt ruder giver økonomisk og ydeevne mening, når dit projekt kræver et helt-vindue Uw under ca. 1,0 W/m²K, typisk til: passivhus eller nær-passivhusprojekter, IECC klimazoner 6-8 (meget koldt amerikansk klima), tyske GEG "energihus"-standardbygninger{6}, standardbygninger i Storbritannien, BREEAM Outstanding / LEED Platinum jagter maksimale energikreditter. For de fleste standardoverholdelse i tempererede og blandede klimaer opnår dobbelt Low-E argon overensstemmelse med bedre SHGC-fleksibilitet og lavere omkostninger.
Sp: Spørgsmål 5: Hvordan påvirker SHGC bygningens energiydelse forskelligt i Australien og Storbritannien?
A: A: I Australien prioriterer de fleste klimazoner lav SHGC (0,25-0,35) for at begrænse kølebelastninger - især i tropiske, subtropiske og varme-tørre zoner (Darwin, Brisbane, Perth, Adelaide). I Melbourne og det sydlige Australien tillader en mere afbalanceret specifikation (0,40-0,55) en vis solforstærkning til vinteropvarmning. I Storbritannien bidrager sydvendte-vinduer med højere SHGC (0,45–0,55) meningsfuldt til passiv solvarme og kan forbedre den samlede energibalance i kolde måneder. Den vigtigste indsigt: SHGC-optimering er altid klima-zone- og orienteringsspecifik, ikke en universel "lavere er bedre"-beslutning.
Q: Q6: Hvad er en WERS-rating, og er den obligatorisk for australske projekter?
A: A: WERS (Window Energy Rating Scheme) er Australiens energiklassificeringssystem for vinduer, administreret af AFRC (Australian Fenestration Rating Council). En WERS-klassificering giver stjerner for opvarmning og afkøling i hver af Australiens 8 klimazoner, plus en energiindeksværdi, der bruges i NatHERS-overholdelsesmodelleringsværktøjer. WERS er ikke obligatorisk som et produktmærke i sig selv, men NatHERS-overholdelse (nu 7 stjerner under NCC 2025) kræver typisk WERS-produktdata til modellering. I praksis er det faktisk nødvendigt at angive WERS--klassificerede produkter for at dokumentere overholdelse af boligoverholdelse i Australien.
Om SGL Døre & Vinduer
SGL døre og vinduerer en førende producent af termiske-aluminiumsvinduer og -døre, UPVC/PVCu-systemer, stålvinduer, kompositdøre og glasdørløsninger. Med produkter certificeret til CE (EN 14351-1), AS2047, WERS-klassificeret for Australien, og NFRC-data tilgængelige for nordamerikanske projekter, leverer SGL termisk kompatible fenestrationsløsninger på tværs af 30+ lande.
Termisk ydeevne certificeringer:CE (EN 14351-1)|AS2047|WERS bedømt|NFRC-data tilgængelige
Produkter:Termisk-brud aluminium (Uw fra 0,9 W/m²K)|UPVC-systemer (Uw fra 1,2 W/m²K)|Muligheder for tredobbelt ruder
Betjente markeder:Storbritannien, Australien, USA, Canada, UAE, Europa, Filippinerne, Singapore og mere
Hjemmeside:https://www.sgl-døre-windows.com
Kontakt for support til termiske specifikationer: Anmod om termiske ydeevnedata
Tags: termiske vinduer, u-værdi vinduer, vindue u-værdi, SHGC vinduer, termiske ydeevne vinduer, lav-e glas, termoruder u-værdi, tredobbelt ruder, NatHERS vinduer, WERS rating, NFRC vinduer, Del L vinduer, Future Homes standard vinduer, energieffektive SGLr vinduer, energieffektive vinduer




